" /> Ani Antik Kenti ve Harabeleri | Kars'a Gidiyorum

Ani Antik Kenti ve Harabeleri

Kiliseler ve manastırlar kenti de denilen Ani Antik Kenti’nin tarihi, Katolik Çağa dayanmaktadır. Bu tarihi yapılar o kadar büyüktür ki, geçmişi zihinlerinde canlandırarak ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatmaktadır. Ani Katedrali, Havariler Kilisesi, Gagik Kilisesi, Aziz Krikor Kilisesi ve Bakireler Manastırı görülmesi gereken yapılardır. Dünyada benzeri olmayan bu antik kentte, fotoğraf severler büyülü ve etkileyici fotoğraflar çekebilirler.

Bagratlı I. Aşot, 885 yılında Abbasi Halifesi ve Bizans İmparatoru tarafından “Ermenistan Kralı” olarak tanınmıştır. Aşot ve oğulları önce Bagaran kentinde, daha sonra Şirakavan’da ve Kars merkezde hüküm sürmüşlerdir. 961 yılında 3. Aşot (953-977) başkentini Ani’ye taşıyarak burada büyük bir kent inşaa etmeye başlamıştır.

Ani kenti, en parlak devrini 2. Smpat (977-989) ve oğlu Gagik (989-1020) döneminde yaşamıştır. Bu devirde kent nüfusunun 100.000’i aştığı rivayet edilmektedir. 1045’te Bizanslılar, Ani’yi zapt edip Bagratlı Devleti’ne son verince, savunmasız ve huzursuz kalan bölge, 1064’te Selçuklu Sultanı Alparslan’a teslim olmuştur.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*