" /> Bozbaş-Piti Tarifi | Kars'a Gidiyorum

Bozbaş-Piti Tarifi

BOZBAŞ (PİTİ) YEMEĞİNİN YAPILIŞI (TARİFİ)

Bir gün önceden suda ıslatılan nohut, haşlandıktan sonra kabukları çıkartılır. Koyun budu, kemikleriyle birlikte kuşbaşından daha büyük olarak parçalara ayrılır. Büyük bir çömlek içine parça et, doğranmış kuyruk yağı, ayıklanmış nohut, çok az tuz ve yeterince su ilave edilerek ağır ateşte pişirilmeye başlanır.

Yemeğin tam olarak pişmesinden 35- 40 dakika önce, orta boy doğranmış patates, iri doğranmış soğan, yemeğe asıl rengini veren safran, yeterince tuz ve su ilave edilir. Ayrıca yemeğin en üst kısmına dilimlenmiş domates ve biber de konularak, çömleğin kapağı iyice kapatılır ve yemek kıvamını alıncaya kadar pişirilir ve sıcak olarak servise sunulur.

Bozbaş (Piti) yemeğinin servisi ve yenilme şekli, diğer yemeklerden biraz daha farklıdır. Yemeğin servisinden önce, tandır ekmeği (lavaş) derin tabaklar içine küçük parçalar halinde doğranır, üzerine önce yemeğin suyu ve daha sonra malzemesi dökülür.

Et kemiklerinden ayrılır. Bozbaş yemeğinde kullanılan özel tokmak ile ezilmeye başlanır. Yemek macun kıvamına geldikten sonra, üzerine kuru nane veya isteğe bağlı olarak sumak dökülerek de yenilir. Yemeğin yanında, küçük tabak içine dilimlenmiş kuru soğan da konulabilir. Macun kıvamına getirilen yemek o kadar çok lezzetlidir ki, istenildiğinde lavaş ekmeğin içine dürüm edilerek de yenilebilmektedir.

Bu lezzetli yemeğin özgün olan pişirme yönteminde, patates, domates ve biber gibi malzemeler konulmamaktadır. Günümüzde birer kişilik küçük çömlek, küçük çelik kap veya kulplu emaye maşrapalar içine konulan Bozbaş yemeğinin malzemesi, fırın içinde pişirilmektedir.

Eğer Bozbaş (Piti) küçük çömlek veya kulplu emaye içinde pişirilecekse, o zaman her küçük çömleğin içine 60- 70 gr’lık 2-3 parça kemikli koyun eti, kabukları çıkarılmış nohut ve 20 gr. ağırlığındaki kuyruk yağı katılarak, birlikte pişirilir ve aynı kapta sofraya verilir.

Nahçıvan ve Azerbaycan geleneksel mutfak kültüründe, Bozbaş adıyla anılan bu lezzetli yemeğe, yağlı koyun eti ve kabuklarından ayrılmış nohutun yanı sıra, tuzlu suda pişirilerek kabuklarından temizlenmiş kestane, dilimlenmiş ayva, mayhoş bir tada sahip olan kurutulmuş alça (kuru kavalı veya erik) ve safran

da katılarak pişirilmektedir. Tabaklara servis edilen yemeğin üzerine kuru nane serpilmekte, küçük tabaklar içine dilimlenmiş kuru soğan ve sumak konularak, lavaş ekmeği ile birlikte

yenilmektedir. Azerbaycan’da Şeki Pitisi olarak isimlendirilen bu lezzetli yemeğe, patates konulmamaktadır.

Kars Bölgesi geleneksel mutfak kültüründe yüzlerce yıldan beri sevilerek pişirilen Bozbaş (Piti) yemeği, önemli ve çok saygın konuklara sunulan yiyeceklerin başında gelmektedir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*