" /> Doğu Ekspresi Treni Hakkında | Kars'a Gidiyorum

Doğu Ekspresi Treni Hakkında

Yıllar önce Interrail Turkiye grubu kurucusu Bestami Köse ve arkadaşları ile başlayan, Ankara’dan Kars’a 24 saat süren tren yolculuğu macerası, bugün büyük bir turizme dönüşmüş, biletler satışa çıktığı gibi tükenmiş, devlet-yolcu-tur şirketleri üçgeninde sürekli polemik yaratan, ikonik bir seyahat haline gelmiştir.

Gelin sizinle, “düz yazı” tadında olmadan Doğu Ekspresi Treni hakkında konuşalım.

Doğu Ekspresi Treni, Ankara-Kars-Ankara arasında her gün işleyen, tek yön 24 saat süren, Ankara’dan 17:55’te kalkıp, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’a uğrayıp, saat 18:30’da Kars’a varan bir trendir. Ve de tam ters istikametinde, Kars’tan her gün sabah 8:00’de kalkıp, ertesi gün sabah 8:30’da Ankara’ya varır.

Peki, TCDD’nin 16 adet tren hattı varken, neden Doğu Ekspresi bu kadar popüler olmuştur?

Bunu elbette InterRail Türkiye grubunun gücüne bağlayabiliriz, ancak en başta, Bestami Köse ve arkadaşlarının bu hattı tercih etmelerinin sebebi, tren güzergahı boyunca eşsiz doğa manzaraları olması, cennet vatanımızın en güzel köşelerinin gözünüzün önünden bir tablo gibi, ya da film gibi, akması, 24 saat gibi dolu dolu bir seyahat geçirmeniz ve yataklı vagon ile konforlu, kendinize ait, sevdiklerinizle baş başa bir seyahat geçirme imkanınız gibi nedenlere bağlayabiliriz.

Artan taleple birlikte, TCDD tren içerisinde iyileştirmeler yapmış, özellikle güvenlik denetimlerini arttırarak, bu eşsiz yolculuğun sizler için daha unutulmaz olmasını, mükemmel kar manzarası eşliğinde içeceklerinizi yudumlarken, unutulmaz anılar biriktirmenizi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

Elbette, 24 saat sürmesi ve bu deneyimindeki keyfi maksimize etmek için, gezginler Doğu Ekpresi’nde yataklı vagon ile seyahati tercih etmektedirler. Öncelikle bakalım nasılmış yataklı vagon;

Doğu Ekspresi yataklı vagon iç görünüm (ranza kapalı)

Doğu Ekspresi yataklı vagon iç görünüm (ranza açık)

Fotoğraflardan da gördüğünüz gibi, 2 kişilik yataklı vagonda, ranza şeklinde yataklar, kapalıyken, oturabilmenizi sağlayan koltuklar, bir adet dolap ve mini buzdolabı, askılık ve lavabo bulunmakta, ayrıca klima ile ısı kontrolü yapılabilmekte, başüstü tarafında da eşyalarınızı koyabilmeniz için alan bulunmaktadır. “Kuşetli Vagon” dedikleri ise 4 kişiliktir.

Doğu Ekpresi Treni’nin keyfine varmak isteyenlerin rağbet gösterdiği vagon bu yataklı vagondur.

7 gün 24 saat hizmet veren yemekli vagonda kahvaltı, çorba, sıcak yiyecekler, soğuk sandviçler ve sıcak/soğuk içecekler bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Çılgınlığı Fotoğrafları

Doğu Ekspresi Treni’nin çılgınlığından bahsettik ama bu çılgınlığı şimdi belgeleyelim. İşte size Facebook KarsRail grubundan seçtiğimiz, birbirinden güzel Doğu Ekspresi deneyimleri;

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*