" /> Sarıkamış Kayak Tesisleri | Kars'a Gidiyorum

Sarıkamış Kayak Tesisleri

Sarıkamış Kayak Tesisleri, Türkiye’nin en büyük kayak tesisi olma özelliğini taşıyor. Ona bu makamı kazandıran ise saatte 2400 kişi kapasiteli olup, saatte sekiz yüz kişi kapasiteli ve bilgisayar donanımlı telesiyej sistemine sahip olmasıdır. Tesisin kurulu olduğu Cıbıltepe; 2500 m rakıma ve muhteşem bir doğal güzelliğe sahiptir. İki etaptan oluşan kayak pistinin birinci etabı 2400 m yüksekliğinde ve ikinci etabı ise 2635 m yüksekliğindedir.

Kullanılabilir olan pistlerin toplam uzunluğu on yedi km olmakla birlikte toplam sekiz adet pist bulunup, beş tanesi zirveden birinci etaba, üç tanesi de zirveden otel bölgesine ulaşır.

Elli km’ye kadar ulaşabilen pistlerin, beş km’si, Uluslar arası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından Cross Country Pisti olarak tescillenmiştir. Ayrıca zirveden oteller bölgesine inen pistlerden biri olan Sacit Özbey Pisti de FIS tarafından tescillenmiştir. Alplere özgü ve kayak sporu için en elverişli kar olan kristal kar Sarıkamış’ta da bulunmakta ve normal kış koşullarında bir buçuk metreyi bulan kar kalınlığı ile kayak sporu için uygun bir yapıya sahiptir tesis. Sarıkamış’ta kayak yapmak için en uygun zaman 20 Aralık – 20 Mart tarihleri arasıdır. Yörede karasal iklimin hâkim olması, rüzgârların genellikle güney – batı yönünde esmesi bölgeyi (Sarıkamış ve çevresini); Alp Disiplini, Kuzey Disiplini ve Tur Kayağı etkinlikleri için çok uygun koşullara sahip yapmıştır.

Tesislerden kayak ekipmanı ve kayak hocası temin etmek mümkündür. Ayrıca ilk yardım, güvenlik ve sağlık hizmetleri de verilmektedir. Kayak merkezinin bünyesinde; iki adet telesiyej, bir adet teleski tesisi bulunmaktadır. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılan iki adet dörtlü teleski tesisi de hizmet vermektedir.

Yağan karın, ilk günkü kalitesini sezon boyunca bozulmadan koruması da kayakçılara ayrı bir zevk veriyor. Bilindiği üzere kayak merkezlerinin en büyük korkusu, çığ tehlikesinin bulunmasıdır. Bu korku, Sarıkamış’ta yok. Çünkü Sarıkamış’ta bulunan kayak merkezlerinin bir başka güzel yanı da, buradaki pistlerde çığ tehlikesinin olmayışı. Kayak pistleri sarı çam ormanlarıyla çevrili olduğundan rüzgâra karşı da korunaklı bir yapıya sahip.

Normal koşullarda her yıl, dört ay boyunca, ortalama bir metre kar yüksekliğine sahip Sarıkamış’ta Aralık ayından başlamak üzere Nisan ayının ortalarına kadar kayak sporu yapılabilmektedir. Kayak merkezinin çevresinde tur kayağı ve kızaklı geziler için de mükemmel parkurlar mevcuttur.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*