" /> Tandırda Kaz Çekmesi | Kars'a Gidiyorum

Tandırda Kaz Çekmesi

Kars Bölgesi geleneksel mutfak kültürü ve yemeklerinden birini de, tandırda kaz çekmesi yemeği oluşturmaktadır.

Yapılışı: Tandır içinde pişirilen kaz yemeği, Kars Bölgesi’nde yüzlerce yıldan beri geleneksel olarak yapılmaktadır. Tandır içinde yakılan ateş kor haline getirildikten sonra, bunun üzerine geniş ağızlı bir çömlek içine ayıklanmış ve yıkanmış bulgur ile yeterince su konularak, bırakılmaktadır. Bunun üstüne gelecek biçimde yıkanan kurutulmuş kaz demir bir çubuğa geçirilerek asılır. Çömlek içine bulgur ile birlikte konan su kaynayıp buharlaştığı için, kaz etinin fazla kurumadan pişmesi de sağlanmaktadır. Tandırın üzerine sac kapak konulur ve kazın daha çabuk pişmesini sağlamak için sacın üzeri çamur ile sıvanarak kapatılır. Kaz ve onun yağlı suyu ile pişen çömlek içindeki bulgur pilavı, 2 – 2.5 saat sonra tandırdan çıkartılır.

Çömlek içindeki bulgur pilavı, geniş bir tepsi içine boşaltılır. Pişen kaz eti parçalara ayrılarak, bulgur pilavının üzerine konur ve açık ekmek, lavaş veya tandır ekmeği ile birlikte sıcak sıcak servise sunulur. Bu lezzetli yemeğin yanında, genellikle kayısı, erik veya üzüm hoşafı içilmektedir.

Tandırda Kaz Çekmesi Yemeği Tarifi (2)

Tandırda kaz çekmesi yemeği oldukça lezzetli olmasının yanı sıra, çok besleyicidir. Kurutulmuş kaz etinden yapılan bu özgün yemeğin lezzetine, diğer kümes hayvanlarında rastlanılmamaktadır. Bu yüzden bir kez bu lezzetli kaz eti ve bulgur pilavını yiyen insan, bir daha bu olağanüstü lezzeti ömrünün sonuna kadar unutamaz.

Kars Bölgesi insanının damak zevkini belirleyen tandırda kaz çekmesi yemeği, diğer yörelerin yemek lezzetinden çok büyük farklılık göstermektedir. Bu yüzden bu özgün yemek, yüzlerce yıldan beri geleneksel olarak yalnızca Kars Bölgesi’nde yapılmakta ve büyük bir iştahla yenilmektedir.

Kaynak: Güzin Sühran BELLİ & Oktay BELLİ / Kars-Ardağan-Iğdır Kalkınma Vakfı, KARS Dergisi 5. Sayı

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*